0 %

Login

Lost your password?
Don't have an account? Sign Up

Stor perde, gerek kullanım kolaylığı gerekse dayanıklılığı sebebiyle tercih edilen bir modeldir. Temelde, alüminyum bir boru üzerine kumaşın sarılmasıyla oluşan bir mekanizmadır. Kullanılan kumaşlar, desen ve renk özellikleri değişse de mekanizme bütün stor perde çeşitlerinde aynıdır. Geniş bir kullanım alanına sahip olan stor perde modelleri, özel aparatlarla kornişe takılabileceği gibi, korniş gerektirmeden tavana ya da duvara monte edilebilir.

Stor Perde Nedir?

Stor perde, zincirli veya yaylı bir mekanizmaya sahiptir. Açmak veya kapamak için, boruya bağlı olan zinciri çekmek gerekir. Kumaş boruya sarıldığında perde açılırken, aşağı doğru salındığında kapatılır. Perdenin en ve boy oranı, pencereye özel olarak yapılabilmekle birlikte, kumaş eni genellikle 200 ile 300 cm arasında olmaktadır. Kullanılan kumaş hangisi olursa olsun, stor perdeler ışığa karşı geçirgenliğe sahip değildir.

Stor Perde Kumaşının Özellikleri Nelerdir?

Stor perdelerde koton, polyester gibi birçok farklı kumaşlar kullanılabilir. Ancak kullanılan kumaşların tamamında black-out özelliği vardır. Yani bu kumaşlar, ışık geçirgenliğini tamamen engelleyecek biçimde üretilirler. Bu sayede, dışarıdan görülebilecek gölgeler ve yansımalar tamamen engellenmiş olur. Diğer yandan, stor perdelerde ham kumaş kullanılmaz. Kullanılan kumaşlar, özel bir makinada sertleştirilir ve kırılganlık önlenir. Bu işlemin amacı, kumaşın rolu üzerinde açılıp kapanırken sağa ya da sola kaymasını önlemektir.

Stor perdeler dayanıklılığını büyük ölçüde bu işleme borçludur. Apre adı verilen işlemde perde kumaşını alev almaz, anti-bakteriyel bir hâle getirmek mümkündür. Kumaşların arka kısmında ise genellikle PVC kaplama malzemesi kullanılır. Bu sayede, stor perde kumaşı güneşten etkilenmeyecek bir hâle getirilir.

Stor Perdenin Kullanım Alanları Nelerdir?

Stor perde, geniş bir kullanım alanına sahiptir. Işık geçirgenliği olmadığı için, genellikle yatak odalarında kullanılır. Bunun yanında ofislerde, otellerde, toplantı salonlarında ve dışarıdan görülmesi istenmeyen yerlerde kullanmak için de uygun bir modeldir. Ayrıca alev almadığı ve güneş ışıklarının yansımasını önlediği için, mutfaklarda ve restoranlarda da kullanılabilir. Dolayısıyla stor perde nerelerde kullanılır sorusunu yanıtlarken geniş bir kullanım alanından bahsetmek faydalı olacaktır.

Bandar qq DominoQQ pkv sbobet88 qiu qiu online deposit 10000 dewa qiu qiu online dewa qiu qiu livescore123 spbo123 BandarQQ prediksi parlay bola https://cdn.ifsc-climbing.org/mix-parlay/ pkv bandarqq dominoqq https://sustainability.appharvest.com/sbotop/ pkv slot/